حضرت آیت الله عاملی
حضرت آیت الله عاملی

چهار ضلع حوزه انقلابی در فضای مجازی

مدیر حوزه علمیه خراسان بیان کرد: حضور در هر زمان و مکان، الزامات و بایستگی های حوزه، جامعیت و روزآمدی و حرکت تحولی، چهار ضلع و ابعاد حوزه انقلابی در عرصه فضای مجازی است.

آیت الله سید مصباح عاملی در نخستین همایش فضای مجازی اندیشه و عمل در سرای قلم مشهد که به همت دفتر فناوری اطلاعات حوزه علمیه خراسان برگزار شد، با بیان اینکه یکی از قاعده و رسالت های حوزه انقلابی، اصل هر زمان و هرمکان است، خاطر نشان کرد: هر زمان، هر مکان و هر کجا که در فضای مجازی به پیام رسانی و دفاع از مکتب زندگی ساز اسلام نیاز باشد، روحانیت و حوزه انقلابی وظیفه حضور دارد.
وی با اشاره به ابتکارات و فعالیت های ارزنده این دفتر در سال ۹۵ به فعالیت حوزه انقلابی در عرصه فضای مجازی پرداخت و گفت: حضور در هر زمان و مکان، الزامات و بایستگی های حوزه، جامعیت و روزآمدی و حرکت تحولی، چهار ضلع و ابعاد حوزه انقلابی در عرصه فضای مجازی است.
بایستگی های حوزه انقلابی؛
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه پیام رسانی مرز نمی شناسد، بیان داشت: رسالت یک روحانی و حوزه انقلابی این است که در هر مکانی که به ابلاغ پیام یا دفاع عقلانی منطقی و علمی نیاز است، حضور داشته باشد.
آیت الله عاملی در ادامه به بحث حوزه انقلابی الزامات و بایستگی های در آن پرداخت و گفت: تکیه به اصول انقلاب و انقلابی گری، حرکت تحولی و دگرگون ساز، آینده نگر و آینده گشا، از الزامات و بایستگی های حوزه انقلابی است.
وی با بیان اینکه امروزه تغییر در دنیا به صورت لحظه ای است، خاطر نشان کرد: یک امر یا اتفاق کهنه و نو را دیگر نباید با مقیاس قرن محاسبه کنیم بلکه با امروز و دیروز سنجیده می شود و به همین علت کارهایی که امروز انجام می دهیم، همواره باید از دیروز قوت داشته باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر پاسخگو و تحول آفرین بودن حوزه های انقلابی ابراز داشت: اگر امروز یک حوزه انقلابی با حرکت های جهانی و دوشادوش مقتضیات جهان حرکت کند باز هم کم است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه حوزه علمیه باید به عنوان یک رهبر در این فضا حضور داشته باشد، بیان کرد: یک قاعد و رهبر، جلو دار است و در زمان فتح قله و از بلندای آن مردم را به بلندی دعوت می کند.
وی با تاکید بر اینکه باید در فضای مجازی «قاعد» گونه حرکت کرد، خاطر نشان کرد: باید در این فضا مرعوب نشویم و با دغدغه انجام کار و حرکت، فعالیت های موثری را داشته باشیم.
حرکت ها و فعالیت ها، گروهی انجام شود
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان بایستگی دیگری که حوزه انقلابی دارد را جامعیت، روزآمدی و کارآمدی برشمرد و گفت: امروز دیگر حرکت های تک بعدی پاسخگوی نیازهای تبلیغ، آموزش و پژوهش در هر جا، هر مکان و در هر فضا کافی نیست و باید حرکت های تک بعدی و فردی به حرکت های گروهی و سلیقه های جمعی تبدیل شود.
آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه نباید در حرکت های انقلابی فقط به موانع اندیشید و سست بود، گفت: با توجه به مقتضیات زمان و توان لازم، باید با مجهز شدن به دانش و مهارت لازم از شیوه های متفاوت در فضای مجازی استفاده کرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر قلمرو کاری وسیع در فضای مجازی، خاطر نشان کرد: باید در همه زمینه های فعالیت حوزوی در فضای حقیقی، بتوانیم در فضای مجازی نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی در پایان با دعوت از سی هزار طلبه خراسانی برای فعالیت و حضور در این عرصه، یادآور شد: حوزویان، سربازان جهاد مقدس و دفاع نرم هستند که باید با فعالیت در فضای مجازی و همسو با اسلام و نظام اسلامی در قالب حرکت بسیجی و جهادی پاسخگوی نیاز جامعه باشند.

درباره‌ی fava

حتما ببینید

مهندس عاملی

نگاه تحلیلی طلاب به فعالیت‌های مجازی دشمن ضروری است

کارشناس سامانه های آموزش فضای مجازی و ارتباطات نوین حوزه علمیه خراسان توصیه کرد: شایسته …

مهندس رحمانی

برای اولین بار «نرم افزار پیام رسان موبایل» در حوزه علمیه تولید شد

‌مسئول اداره فضای مجازی دفتر فناوری اطلاعات حوزه علمیه خراسان، گفت: نرم افزار پیام رسان …

مهندس ابراهیمی و مهندس جهرمی

حوزه علمیه خراسان به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهد شد

حوزه علمیه خراسان به زودی با هماهنگی شرکت زیرساخت خراسان، به شبکه ملی اطلاعات متصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.